Колекція

Вітряно

Бартоломео Пінеллі

  • Вітряно 2
  • Вітряно 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1728
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Вітряно
Назва мовою оригіналу
Tira vento
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Композиція відома у двох варіантах. Перший – для альбому Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi (Collection of fifty picturesque costumes engraved in strong water), виданому в 1809 році в Римі, де представлено групу людей з конем, які проходять гірською дорогою між валунами під сильним вітром. Другий варіант з альбому Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte, виданому в Римі у 1815 році, повторений в 1817 році, – простіший: представлено родину – чоловіка з дитиною та жінку на віслюкові, які крокують вперед, не зважаючи на сильний вітер. Львівська композиція з 1816 року – це спрощена версія другого варіанту. Рисунок не настільки докладно пророблений, як у гравюрі з альбому 1815 року. Більше уваги автор приділяє кольоровим контрастам синього плаща чоловіка та червоної спідниці молодої жінки, яка сидить на втомленому віслюкові, прикриваючи рукою свою хустку, і поклавши другу руку на кошик. За тата ховається його син – повненький, босий хлопчисько, у коротких до колін жовтих споднях. Дія відбувається на вершині гори. Поруч лише низькоросле дерево, що хилиться долу від сильного вітру.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора курсивом: Pinelli, рік створення гравюри – 1816 та місце створення (нерозбірливо) – Roma. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Tira vento. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 25.