Колекція

Чоловік та жінки з села П’єтро Камела провінції Терамо у Верхньому Абруццо

Бартоломео Пінеллі

  • Чоловік та жінки з села П’єтро Камела провінції Терамо у Верхньому Абруццо 2
  • Чоловік та жінки з села П’єтро Камела провінції Терамо у Верхньому Абруццо 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1733
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Чоловік та жінки з села П’єтро Камела провінції Терамо у Верхньому Абруццо
Назва мовою оригіналу
Uomo, e Donna del Paese di Pietra Camela, Provincia di Teramo, Abruzzo Ultra
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16.2
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Композиція відома з альбому Raccolta di 50 costumi li più interessanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli (Зібрання 50-ти найцікавіших живописних костюмів з міст, місцевостей та сіл різних провінцій Неаполітанського королівства), виданому в Римі у 1816 році. Там вона розмальована іншими тонами, не такими насиченими та яскравими, як у «львівському» варіанті. На першому плані зображено дві фігури: юнака, який сидить на камені з псом, що лежить поруч, та молодої дівчини у традиційному святковому одязі, що несе святити кошик з паскою, проходячи повз юнака, а той, як і його пес, дивляться на неї з захопленням. Дівчина вбрана у жовто-червону сукню з оригінальними обшлагами, довгу бордову спідницю, поверх якої пов’язаний фартух з геометричними візерунками. На голову накинута хустка, на ногах – легкі чочо. Намисто з червоних коралів нагадує елементи національного одягу українців. Юнак теж вбраний святково: у синій камзол, червоний жилет, вузькі сині сподні з гольфами; на ногах – чорні черевички, на голові – рожевий неаполітанський чепець та чорний капелюх. Дія відбувається на вершині гірського перевалу, тому тлом композиції служить лише безхмарне небо. У 1830 році фігура жінки з П’єтра Камела авторства Б. Пінеллі була повторена у літографії неаполітанським художником Ґаетано Дура (Gaetano Dura, 1805–1878).
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора курсивом: Pinelli, дата 1816, далі – нерозбірливо назва міста виконання твору – Roma. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Uomo, e Donna del Paese di Pietra Camela, Provincia di Teramo, Abruzzo Ultra. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 29.