Колекція

Чоловік та жінка з міста К’єті, Ближнє Абруццо

Бартоломео Пінеллі

  • Чоловік та жінка з міста К’єті, Ближнє Абруццо 2
  • Чоловік та жінка з міста К’єті, Ближнє Абруццо 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1735
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Чоловік та жінка з міста К’єті, Ближнє Абруццо
Назва мовою оригіналу
Uomo, e Donna della Città di Chieti, Abruzzo Citra
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.2 x 16.3
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з неаполітанської серії. Композиція відома з альбому Raccolta di 50 costumi li più interessanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli (Зібрання 50-ти найцікавіших живописних костюмів з міст, місцевостей та сіл різних провінцій Неаполітанського королівства), виданому в Римі у 1816 році. Там вона розмальована не такими насиченими та яскравими кольорами, як у «львівському» варіанті. На першому плані зображені чоловік і жінка у традиційному святковому вбранні. Вони зустрілися при дорозі, і жінка ніжно торкається його руки. Вона вбрана у синьо-жовту сукню з білим фартухом із флоральними візерунками, довгу рожеву спідницю. На її голові хустка з ажурними завершеннями, на шиї намисто, на ногах яскраво-сині черевики з жовтими накладками. Молодий чоловік трохи згорблений, тому він спирається руками на палицю. На ньому бузковий камзол поверх жовтого жилету, червоні сподні до колін, білі гольфи та чорні черевики, на голові широкий капелюх. Сцена зустрічі відбувається на гірському узвишші, на тлі схилів із низькорослими деревами, де на дальньому плані видніється вершина хребта. К’єті (Chieti) – одне з найдавніших міст Італії (за легендою засноване героєм Ахіллом у ХІІ ст. до н. е.). Столиця провінції з однойменною назвою у регіоні Абруццо. Розташоване на узвишші над узбережжям Адріатики.
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора курсивом – Pinelli, дата – 1816 та місце виконання роботи – Roma (нерозбірливо). В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Uomo, e Donna della Città di Chieti, Abruzzo Citra. Вгорі справа на відбитку над рамкою зображення – № 30.