Колекція

Буттаро, або охоронець Кампаньї

Бартоломео Пінеллі

  • Буттаро, або охоронець Кампаньї 2
  • Буттаро, або охоронець Кампаньї 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1737
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Буттаро, або охоронець Кампаньї
Назва мовою оригіналу
Buttaro, o sia Guardiano di Campagna
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.1 x 16.4
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з серії «Костюми центральної Італії» у неаполітанському альбомі. Вперше гравюру з такою назвою Б. Пінеллі виконав у 1815 році і помістив в альбом Nuova Raccolta di cinquanta Costumi Pittoreschi incisi all' acquaforte da Bartolomeo Pinelli Romano, Nicola de Antoni impresse, Ignazio Pavon Offre e Dedica, Roma 1816. Від виконаного на рік пізніше «львівського» варіанту перша версія відрізняється більшою деталізацією у зображенні фігур та фрагменту архітектурної споруди. Другий варіант, аналогічний до «львівського», представлений у чорно-білому варіанті в альбомі 1817 року. На першому плані зображено вершника з загостреною дерев’яною палицею в руці. Поруч жінка з немовлям – вона щойно передала чоловікові якусь річ, подібну на прямокутне пуделко. Вершник і жінка зустрілися поглядами на прощання. Чоловік (буттаро) їде охороняти свою місцевість – Кампанью – від бандитів та волоцюг. Він сидить на попоні запряженого коня, вклавши ногу у стремено, вбраний у синю куртку поверх червоної камізельки, у сині сподні, підперезані широким жовтим пасом; на голові в нього широкий капелюх, на ногах високі ботфорти. Жінка у довгій рожевій спідниці, синій камізельці, з білою хусткою на голові; немовля на її руці туго запеленуте. Фігури акцентовані насиченими, яскравими кольорами одягу – червоним, синім, жовтим, рожевим. Тло (дерева, гори, небо) у приглушеній голубо-зеленій гамі. Кампанья (Campagna) – місцевість у гірському районі провінції Салерно в регіоні Кампанія (Campania), куди входить Неаполь.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора: Pinelli f [fecit]. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Buttaro, o sia Guardiano di Campagna. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 39.