Колекція

Родина чочарів на коні

Бартоломео Пінеллі

  • Родина чочарів на коні 2
  • Родина чочарів на коні 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1747
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Родина чочарів на коні
Назва мовою оригіналу
Famiglia Ciociara a Cavallo
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.4 x 16.4
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з римської серії. Перший кольоровий варіант гравюри з’явився у 1815 році і був опублікований у 1816 році в альбомі Nuova Raccolta di cinquanta Costumi Pittoreschi incisi all' acquaforte da Bartolomeo Pinelli Romano, Nicola de Antoni impresse, Ignazio Pavon Offre e Dedica, Roma 1816 як чорно-біла гравюра. Наступна версія (майже без змін, аналог «львівської» гравюри) з’явилася в альбомі Nuova Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi... (Collection of fifty picturesque costumes), виданому Джованні Скуделларі в Римі у 1817 р. Рисунок олівцем, розмальований акварельними фарбами, був виконаний Пінеллі у 1815 році під назвою Famiglia di ciociari in viaggio (Родина чочарів у подорожі). Відомо також про ще один, дещо змінений варіант, де крім трьох вершників з’являється пес біля ніг коня, а сама поїздка відбувається в лісі (датування не встановлене, – можливо, це рання версія 1809 р.). «Львівська» гравюра належить до дещо спрощеного варіанту композиції 1815 року. В центрі на світло-сірому коні, накритому синьою попоною, сидять троє: молодий чоловік, що тримає коня за вуздечки; перед ним хлопчик, який помахує гілкою дерева; до спини чоловіка притулилася його молода жінка-чочара, вбрана в яскраве національне вбрання. Синій, жовтий і малиновий кольори одягу персонажів акцентують їхні фігури. Дія відбувається на узвишші. На першому плані зліва чорніє на пагорбі потужне дерево. Справа внизу в розмитих блакитних тонах у перспективі розкривається широка долина з деревами та фрагментами споруд. Чочари (Ciociari) – мешканці області Чочарія, що на південь від Риму. Область стала широко відомою в середині ХХ ст. завдяки роману «Чочара» Альберто Моравіа та однойменному фільму Вітторіо де Сіка.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора курсивом: Pinelli, дата 1816, далі – нерозбірливо назва місця виконання твору – Roma. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Famiglia Ciociara a Cavallo. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 38.