Колекція

Чоловік та жінкa з села Каппадоча провінції дел’Аквіла у Верхньому Абруццо

Бартоломео Пінеллі

  • Чоловік та жінкa з села Каппадоча провінції дел’Аквіла у Верхньому Абруццо 2
  • Чоловік та жінкa з села Каппадоча провінції дел’Аквіла у Верхньому Абруццо 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1751
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Чоловік та жінкa з села Каппадоча провінції дел’Аквіла у Верхньому Абруццо
Назва мовою оригіналу
Uomo, e Donna del Paese di Cappadocia, Provincia dell’Aquila, Abruzzo Ultra
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.3 x 16.5
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з неаполітанської серії. Перший з відомих варіантів гравюри походить з 1814 року. Там бачимо композицію, ідентичну до «львівської», але представлену в квадратній рамці; вона відома з альбому Raccolta di 50 costumi li più interressanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli (Зібрання 50-ти найцікавіших живописних костюмів з міст, місцевостей та сіл різних провінцій Неаполітанського королівства), виданому в Римі 1814 року. Композиція, аналогічна «львівській», відома з альбому Nuova raccolta di 50 costumi…, виданому в Римі в 1816 р. На першому плані зображенi юнак-пастух та молода жінка, яка сидить на камені, вбрана у яскравий національний одяг. Між ними спокійно лежать вівця та двоє баранів – отара, яку пригнав на гору пастух. Він з захопленням дивиться на красуню, що обернулася до нього витонченим «грецьким» профілем. На ній червоно-жовта куртка-камізелька з підкресленими обшлагами рукавів, голубий фартух із мереживом, довга синя спідниця, з-під якої видно її червоний черевичок. На її голові легкий чепчик, на шиї низки коралів. Жінка тримає біля колін мереживо, біля її ліктя на камені – розпущена вовна та гаптована тканина. Дія відбувається на тлі зелені дерев, за якими на дальньому плані постає один з величних верхів Апеннін. Каппадоча (Cappadocia) – село між хребтами в самому центрі Апеннін, на кордоні сучасних провінцій Лаціо та Абруццо.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора курсивом: Pinelli f [fecit], дата 1816. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Uomo, e Donna del Paese di Cappadocia, Provincia dell’Aquila, Abruzzo Ultra. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 42.