Колекція

Продавець сорбету в Неаполі

Бартоломео Пінеллі

  • Продавець сорбету в Неаполі 2
  • Продавець сорбету в Неаполі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1754
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Продавець сорбету в Неаполі
Назва мовою оригіналу
Venditore di Sorbetti, in Napoli
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.3 x 16.3
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з неаполітанської серії. Вірогідно, твір походить з 1816 року. У чорно-білому варіанті був поміщений в альбом під назвою Raccolta di 50 costumi li più interressanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli (Зібрання 50-ти найцікавіших живописних костюмів з міст, місцевостей та сіл різних провінцій Неаполітанського королівства), виданий у Римі в 1817 році Джованні Скуделларі. Б. Пінеллі виконував цю композицію також у квадратній рамці (представлена у виданому в Ляйпцігу альбомі 1840 року). На передньому плані зображені характерні для авторcького виконання персонажі – яскраві постаті неаполітанців. Це юнак-продавець, що дає спробувати дівчинці трохи сорбету з довгої ложечки. Поруч з нею її старший брат, який, поклавши руку на її плече, другою рукою передає продавцеві монетку. Внизу стоїть бочка з льодом, в яку вкладений циліндр з сорбетом, перед бочкою діжка з солодощами. Дія відбувається на одній із площ Неаполя (очевидно, це північний район міста під назвою Саніта), між сакральних споруд, на тлі Везувію, верх якого димить вдалині. У колористиці автор використовує яскраві фарби (одяг персонажів) та приглушені вохристі та блакитні тони при виконанні другого та дальнього планів. Сорбет (sorbetto) – заморожений десерт з фруктових соків, підсолодженої води, меду. Був популярним у Неаполі. 1775 року неаполітанський медик Філіппо Бальдіні (Filippo Baldini) опублікував брошуру "De 'Sorbetti", в якій виділив три сорти цього десерту: фруктовий, шоколадний та молочний. Останній також називали il gelato – морозиво.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора – Pinelli f. [fеcit]. В центрі під зображенням – твору Venditore di Sorbetti, in Napoli. Вгорі справа на відбитку над зображенням – № 44.