Колекція

Автопортрет із примруженим оком

Одо Добровольський

  • Автопортрет із примруженим оком 2
Основна інформація
ID
Г-V-55
Автор
Одо Добровольський
Назва
Автопортрет із примруженим оком
Дата створення
1907
Техніка
рисунок
Матеріал
папір крейда
Розміри (висота x ширина, см)
38.5 x 42
Додатково
Тип
графіка
Жанр
пейзаж
Інформація про автора
Автор
Одо Добровольський
Автор мовою оригіналу
Odo (Otton) Dobrowolski
Роки життя
1883–1917
Країна
Австро-Угорська імперія
Біографія
Одо (Оттон) Добровольський (1883, Чернівці – 1917, Київ). Львівський художник польсько-німецького походження. В основному відомий як графік: аквареліст, майстер пастелі та літографії. Народився у родині австрійського урядника намісництва Галичини-Лодомерії Юзефа Добровольського (Józef Dobrowolski) та Євгенії Віттіх (Eugenia Wittich). Очевидно, отримав ім’я на честь першого імператора Священної Римської імперії Оттона Великого. Закінчив гімназію у Львові. У середині 1900-х перебував у Кракові як вільний слухач Академії образотворчих мистецтв. У 1908–1909 рр., дякуючи підтримці художника Яна Стики, перебував у Парижі, а потім, коротко, у Мюнхені. Після повернення до Львова у 1909–1910 рр. виконав олійне декоративне панно для цукерні Ґабріелі Запольської (Gabriela Zapolska), відомої драматургині та акторки, яскравої представниці львівського бомонду. У 1911–12 рр. знову перебував у Парижі. Потім – знову у Львові, де під час війни в роки російської окупації створив серію з 10-ти літографій, що користувались великою популярністю. У червні 1915 року, під час відступу росіян, вирушив до Києва, де за невизначених обставин помер у 1917 році у віці 34-х років. До спадщини художника належать численні міські пейзажі – види та окремі куточки Львова і Парижа, а також портрети, інтер’єрні зарисовки, зображення природи. Твори зберігаються у Львівській національній галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького, а також у Національному музеї в Кракові, Національній бібліотеці у Варшаві, Єврейському історичному інституті у Варшаві, приватних колекціях.
Опис роботи
Найхарактерніший автопортрет художника, де він зображує себе як представника богеми із самовпевненим і презирливим поглядом, за яким, очевидно, прихований глибокий внутрішній світ митця. Оплічний профільний портрет з головою в півоберта вліво, з поглядом на глядача. Між повними губами портретованого затиснута цигарка, на голові берет, одне око примружене. Комір джемпера повністю прикриває шию. На відміну від наступних постановочних автопортретів (із черепом) даний твір підкреслює справжні риси представленого образу.
Надписи та символи
Зліва по діагоналі – підпис автора тушшю та дата: Оdo Dobrowolski 07. Внизу справа – підпис автора олівцем Оdo Dobrowolski 07.
Портретована особа
Ім'я портретованого
Одо Добровольський
Роки життя портретованого
1883–1917