Колекція

Портрет Северина Обста

Одо Добровольський

  • Портрет Северина Обста 2
  • Портрет Северина Обста 3
Основна інформація
ID
Г-II-203
Автор
Одо Добровольський
Назва
Портрет Северина Обста
Дата створення
1907
Техніка
рисунок
Матеріал
папір на дошці пастель
Розміри (висота x ширина, см)
38 x 40.5
Інформація про автора
Автор
Одо Добровольський
Автор мовою оригіналу
Odo (Otton) Dobrowolski
Роки життя
1883–1917
Країна
Австро-Угорська імперія
Біографія
Одо (Оттон) Добровольський (1883, Чернівці – 1917, Київ). Львівський художник польсько-німецького походження. В основному відомий як графік: аквареліст, майстер пастелі та літографії. Народився у родині австрійського урядника намісництва Галичини-Лодомерії Юзефа Добровольського (Józef Dobrowolski) та Євгенії Віттіх (Eugenia Wittich). Очевидно, отримав ім’я на честь першого імператора Священної Римської імперії Оттона Великого. Закінчив гімназію у Львові. У середині 1900-х перебував у Кракові як вільний слухач Академії образотворчих мистецтв. У 1908–1909 рр., дякуючи підтримці художника Яна Стики, перебував у Парижі, а потім, коротко, у Мюнхені. Після повернення до Львова у 1909–1910 рр. виконав олійне декоративне панно для цукерні Ґабріелі Запольської (Gabriela Zapolska), відомої драматургині та акторки, яскравої представниці львівського бомонду. У 1911–12 рр. знову перебував у Парижі. Потім – знову у Львові, де під час війни в роки російської окупації створив серію з 10-ти літографій, що користувались великою популярністю. У червні 1915 року, під час відступу росіян, вирушив до Києва, де за невизначених обставин помер у 1917 році у віці 34-х років. До спадщини художника належать численні міські пейзажі – види та окремі куточки Львова і Парижа, а також портрети, інтер’єрні зарисовки, зображення природи. Твори зберігаються у Львівській національній галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького, а також у Національному музеї в Кракові, Національній бібліотеці у Варшаві, Єврейському історичному інституті у Варшаві, приватних колекціях.
Опис роботи
Портрет художника С. Обста Одо Добровольський виконав з нагоди 60-річчя з дня народження відомого митця 27 грудня 1907 року. Профільний оплічний портрет митця з задумливими очима, тонким прямим носом, хвилястим зачесаним назад волоссям та борідкою, котрої вже торкнулася сивина. Ювіляр зображений у святковому вбранні – маринарці, краватці, сорочці з білим комірцем. Зліва – кисть руки з пензлем у довгих тонких пальцях. Це рука автора портрету – образу проникливого та глибоко психологічного. Северин Обст (1847–1917) – галицький художник та етнограф польського походження. Народився у селі Нижній Березів на Косівщині. Початкову освіту здобув на Гуцульщині. Закінчив Віденську академію образотворчих мистецтв. Малював гуцулів та колекціонував гуцульські народні вироби. З 1883 року – у Львові. У віці 69 років помер у притулку для людей похилого віку.
Надписи та символи
Вгорі зліва курсивом підпис автор, посвята портрету та дата: Odo Dobrowolski/ Sewera/ w 60 rocznicę urodzenia./ 27/12 07. На звороті від руки написано декілька різних номерів та 2 наклейки. На найбільшій етикетці видруковано: Muzeum Narodowe im. Króla Jana III we Lwowie/ z daru Heleny Dąbczańskiej. No inw. 202 (чорнилом). У полі посередині чорнилом: Dobrowolski Odo:/ Portret seweryna Obsta,/ art.-nal./ Pastel/ 38 x 40,5.
Портретована особа
Ім'я портретованого
Северин Обст
Роки життя портретованого
1847–1917