Рука Ґаутами
Олександр Аксінін
- ID
- Г-IV-4088
- Автор
- Олександр Аксінін
- Назва
- Рука Ґаутами
- Дата створення
- 1980
- Техніка
- офорт
- Матеріал
- відбиток на папері
- Розміри (висота x ширина, см)
- 13.1 x 9.5
Робота була зроблена в дарунок Олександру Корольову, лікареві-психіатру, шанувальникові мистецтва, близькому приятелю Олександра Аксініна.
Автор зобразив кисть руки зі складеними на долоні чотирма тонкими пальцями, назвавши її рукою Ґаутами (Будди). Очевидно, у такий спосіб він проводив духовну паралель між справжнім лікарем Корольовим та шукачем істини Ґаутамою – людиною, яка досягла Просвітлення. Корольов часто розповідав про східну філософію та релігію, при цьому активно жестикулюючи руками, які були складовою частиною його образу.
Кисть руки, що по формі нагадує руку Корольова, закомпонована в овалі. На кожному з чотирьох складених пальців зображені очі й уста, що видають звуки (у цьому контексті твір можна розглядати як складову серії «Звуки», над якою в цей час працював Аксінін). Кістки фаланг закладені вгорі маленькими покришками, схожими на німби: одна з них, по центру, розкрита і нагадує капелюх, або платівку (натяк на те, що О. Корольов – прихильник класичної та джазової музики – колекціонує платівки). Кисть руки трактована об’ємно як скульптурна форма, кожен її елемент – окремий палець чи долоня – автономні частини загальної пластичної конструкції. По горизонталі вздовж кисті проходять дві низки трикутників – символів звуків. На одному з них, що на краю долоні зліва, – монограма художника та числа року: 19 та 80. Тлом композиції виступає невелика квадратова ніша, в яку поміщена об’ємна конструкція кисті руки. Бічні грані та відкоси ніші – у суцільному полі маленьких кружечків. Над нішею у верхньому та нижньому сегментах кульки перемежовуються з гострими конічними зубчиками. У нижньому сегменті в другому ряді більших кульок літери: AAKSININ (зліва) та цифри: 151 9 (справа). У четвертому ряді кульок цього ж сегменту літери: РУКА ГАУТАМЫ (по центру) та цифра 9 (справа).
Олександр Корольов (1946–2010). Лікар-психіатр, меценат, інтелектуал, знавець філософії, літератури, мистецтва та музики. Його помешкання на вул. Комсомольській (тепер – Братів Рогатинців) у Львові у 1960-х–80-х рр. було одним із неформальних центрів, де збиралася творча публіка. Аксінін і Корольов духовно були дуже близькі та добре розуміли одне одного.