Колекція

Неаполітанський танець тарантелла

Бартоломео Пінеллі

  • Неаполітанський танець тарантелла 2
  • Неаполітанський танець тарантелла 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1698
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Неаполітанський танець тарантелла
Назва мовою оригіналу
Il Ballo Napoletano, detto Tarantella
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.3 x 16.1
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Варіант однієї з «танцювальних» композицій Пінеллі з альбомів Raccolta (1809) та Nuova Raccolta (1816). На деяких гравюрах пара зображена на тлі кварталів Неаполя, з додатковими персонажами. На квадратовій гравюрі (фактично фрагменті) зі збірки Peter Bierl Buch- & Kunstantiquariat, Орасбурґ, Німеччина, композиція датована 1820 роком. Тарантелла – найпопулярніший танець на півдні Італії – в Неаполі та Сицилії. Швидкий, рухливий. Виконується однією, або кількома парами під акомпанемент гітари, тамбурина та кастаньєт. На гравюрі Пінеллі пара танцюючих зображена в центрі композиції: кавалер, дивлячись на даму відстукує ритм кастаньєтами, та ж підкидає ногу, утримуючи рукою свою довгу сукню. Зліва зображена дівчина, що сидить, відбиваючи такт на тамбурині. Гравюра яскраво розфарбована аквареллю – синіми, червоними, рожевими, помаранчевими та жовтими кольорами.
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора – Pinelli, дата – 1816 та місце виконання – Roma. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Il Ballo Napoletano, detto Tarantella. Вгорі справа на відбитку над зображенням – № 1.