Колекція

Компанія гульвіс, що грають у цeккінетту в Римі

Бартоломео Пінеллі

  • Компанія гульвіс, що грають у цeккінетту в Римі 2
  • Компанія гульвіс, що грають у цeккінетту в Римі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1713
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Компанія гульвіс, що грають у цeккінетту в Римі
Назва мовою оригіналу
Comitiva di oziosi, giocando alla Zecchinetta, in Roma
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
9.9 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
У першому варіанті композиції Comitiva di oziosi, giocando alla Zecchinetta, in Roma, яку Б. Пінеллі виконав для альбому Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi (Collection of fifty picturesque costumes engraved in strong water), виданому в 1809 році, значну увагу автор приділяє архітектурному фону (головне для художника те, що подія відбувається саме у Римі), гравці та глядачі сидять та стоять спинами або боком, і чим вони займаються – без підпису невідомо. У спрощеному варіанті (без римського архітектурного тла), представленому, зокрема, у львівській колекції, основна увага приділена гравцям і колоді карт. Даний розмальований акварелями офорт відомий з 1816 року. Опублікований в альбомі Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte, виданому в Римі в 1817 році. Композиція з серії римських розваг. Перед мурованою стіною шестеро юнаків захоплені грою у цеккінетту. Центральний персонаж розкрив віялом колоду карт. Всі інші, що сидять, стоять та лежать поруч, уважно дивляться на колоду, виділену рожевими смугами на сірому тлі. Композиція динамічна, рисунок легкий, невимушений. Гравюра розмальована акварельними фарбами, в яких переважають приглушені сірі, вохристі та чорний кольори, з акцентами яскравих червоного, синього, зеленого та жовтого. Цеккінетта (іт. zecchinetta, фр. lansquenet, нім. landsknecht) – картярська гра, популярна в Італії, починаючи з XVI ст. Назва – від італінізованої форми «ландскнехтів» – військових найманців, що популяризували цю азартну гру в XVII ст. під час Тридцятилітньої війни.
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора– Pinelli f. [fecit], датування – 1816 та місце створення – Roma. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Comitiva di oziosi, giocando alla Zecchinetta, in Roma. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 14.