Колекція

Родина бідняка

Бартоломео Пінеллі

  • Родина бідняка 2
  • Родина бідняка 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1720
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Родина бідняка
Назва мовою оригіналу
Famiglia indigente
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Унікальний за вирішенням варіант композиції Б. Пінеллі «Родина бідняка». На відміну від усіх інших відомих варіантів, де перехожий проходить ігноруючи вкриту полотнищем з головою людину, яка благає допомогти її дитині, – у даній композиції багач, вкритий драперіями синього плащу, випростовує вперед руку і подає монетку жебрацькій родині. Вперше твір з назвою Famiglia indigente з’являється у Пінеллі в 1815 році, потім автор повторює його без змін у 1816 році. У третьому варіанті гравюра була опублікована у 1840 року в Ляйпціґу в альбомі Pittoreskes Italien. Там чоловік стоїть перед вкритою полотнищем жінкою з трьома дітьми, і не відомо, якими будуть його наступні дії. У львівському варіанті перехожий таки подає милостиню. Центральним образом виступає миле дитя, яке спокійно спить, лежачи на збитій підстилці, покладеній просто на бруківку. Повненька фігурка акцентована червоною плямою покривала. Дійство відбувається на вечірній вулиці порожнього міста, де напругу створюють приглушені акварельні тони та чорні пустки віконних прорізів. У роботі в цілому превалюють сентиментальні нотки, властиві для раннього романтизму.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора – Pinelli f. [fecit]. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Famiglia indigente. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 19.