Колекція

Закохані при денній порі. Костюми Тіволі

Бартоломео Пінеллі

  • Закохані при денній порі. Костюми Тіволі 2
  • Закохані при денній порі. Костюми Тіволі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1743
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Закохані при денній порі. Костюми Тіволі
Назва мовою оригіналу
L´Innamorati, di giorno, Costumi di Tivoli
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з римської серії. Перший варіант композиції відомий з альбому Costumi di Tivoli, виданому в 1815 році і перевиданому в 1816 році в альбомі Nuova Raccolta di cinquanta Costumi Pittoreschi incisi all' acquaforte da Bartolomeo Pinelli Romano, Nicola de Antoni impresse, Ignazio Pavon Offre e Dedica, Roma 1816. Варіант, аналогічний «львівському», вийшов у альбомі Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi… (Collection of fifty picturesque costumes), виданому Джованні Скуделларі в Римі у 1817 р. Друга версія майже не відрізняється від першої. Першопланова композиція, де в центрі, біля порталу входу до будинку, зустрілися парубок та дівчина. Він тримається як вправний кавалер: у капелюсі на бік, куртці, перекинутій через плече, з вже приставленою на сходинку ногою. Юна красуня дивиться на нього, стоячи при вході і піднявши догори палець: можливо, застережує, чи, може, про щось з ним домовляється. Вона у білій сорочці з голубим фартухом, довгій рожевій спідниці. Зліва від дівчини у прорізі порталу зображена старенька жінка з підсліпуватими очима, котра пряде на веретені, сидячи на дерев’яному кріслі. На другому плані справа – ще один старий будинок, з арковим порталом, над яким здіймається гірський верх. Одяг персонажів розфарбований яскравими акварельними фарбами – червоною, синьою, жовтою, рожевою. Архітектура – у розмитих сіро-голубих та вохристо-рожевих тонах. Тіволі (Tivoli) – місто в області Лаціо на північний захід від Риму. В епоху Ренесансу місто розбудоване завдяки римським папам та кардиналам.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора: Pinelli f [fecit], дата 1816, далі – назва міста виконання твору – Roma. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору: L´Innamorati, di giorno, Costumi di Tivoli. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 35.