Колекція

Родина з Чочарії покидає своє село

Бартоломео Пінеллі

  • Родина з Чочарії покидає своє село 2
  • Родина з Чочарії покидає своє село 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1752
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Родина з Чочарії покидає своє село
Назва мовою оригіналу
Famiglia di Ciociari partendo dal loro Paese
Дата створення
1816 (?)
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з римської серії. Перший варіант гравюри з’явився у 1815 році і був опублікований у 1816 році в альбомі Nuova Raccolta di cinquanta Costumi Pittoreschi incisi all' acquaforte da Bartolomeo Pinelli Romano, Nicola de Antoni impresse, Ignazio Pavon Offre e Dedica, Roma 1816 як чорно-біла гравюра. Наступна версія (майже без змін, аналог «львівської» гравюри) з’явилася в альбомі Nuova Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi… (Collection of fifty picturesque costumes), виданому Джованні Скуделларі в Римі в 1817 р. «Львівська» гравюра належить до дещо спрощеного варіанту композиції 1815 року. На першому плані зліва зображена родина молодих селян з двома дітьми. Вони крокують гірською дорогою зі своїми скромними пожитками, покидаючи рідне село. Всі вбрані у традиційний одяг. Чоловік у чорному капелюсі, червоній камізельці, синіх штанях до колін, білих панчохах; на плечі він тримає палицю з перекинутою через неї тканиною. Жінка – у традиційній для горян хустці з пласким верхом, камізельці з фартухом та малиновій спідниці. На голові в неї плетений кошик-люлька зі сплячою там дитиною; ношу жінка підтримує рукою. Зліва від подружжя йде їхня старша донечка із зав’язаним вузлом речей на голові. Всі подорожні взуті у чочо – традиційне взуття Чочарії. Дія відбувається на узвишші. На першому плані зліва чорніє потужне дерево. Справа валун, через який проростає молоде деревце, вдалині у розмитих блакитних тонах виступає порослий лісом гірський верх. Чочарія (Ciociaria) – область у регіоні Лаціо на південний схід від Риму, без чітко визначених кордонів. Назва етнографічна, походить від характерного взуття мешканців – чочо. Зараз Чочарію найчастіше ідентифікують з провінцією Фрозіноне.
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора: Pinelli f.[fecit]. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Famiglia di Ciociari partendo dal loro Paese. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 42.