Колекція

Музиканти-«карчофоларі» в Римі

Бартоломео Пінеллі

  • Музиканти-«карчофоларі» в Римі 2
  • Музиканти-«карчофоларі» в Римі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1755
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Музиканти-«карчофоларі» в Римі
Назва мовою оригіналу
Li Carciofolari in Roma
Дата створення
1817
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.2 x 16.3
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з римської серії. Акварель, яку повторює «львівська» гравюра, створена художником у 1816 році. Композиція в чорно-білому варіанті представлена в альбомі Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte (Collection of fifty picturesque costumes), виданому Джованні Скуделларі в Римі в 1817 році. На першому плані представлений своєрідний квартет музикантів: двоє арфістів, один віолончеліст та хлопець з тріанґолою. Вбрані у яскравий одяг, усі в чорних капелюхах з високими наголовками, вони крокують рівниною, на тлі гори над давнім акведуком зліва та порослого деревами узвишшя справа. Карчофоларі (carciofolari) – музиканти з Абруццо. В основному це були тріо, що складалися з двох арфістів та скрипаля (або альтиста, чи віолончеліста), який тримав свій інструмент грифом вниз. Їхня назва походить від слова “carciofolà” – артишок. Цим словом закінчувалися строфи багатьох неаполітанських ліричних пісень. Карчофоларі були невід’ємними персонажами римського народного життя.
Надписи та символи
Внизу зліва курсивом підпис автора – Pinelli, далі нерозбірливо – Roma, дата – 1817. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Li Carciofolari in Roma. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 45.