Колекція

Чарівний ліхтар

Бартоломео Пінеллі

  • Чарівний ліхтар 2
  • Чарівний ліхтар 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1707
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Чарівний ліхтар
Назва мовою оригіналу
La Lanterna Magica
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Вперше роботу під назвою La Lanterna Magica (Чарівний ліхтар) Б. Пінеллі виконав для альбому Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi, виданому у 1809 році. Однак найбільш розповсюдженими є нерозфарбовані гравюри 1815 року. На цих гравюрах на дальньому плані зображено купол собору Святого Петра в Римі. Місцевість відповідає району Трастевере, де мешкав Б. Пінеллі, звідки з півдня видно купол собору. У даному варіанті (без куполу собору) нерозфарбована гравюра представлена в альбомі Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte, виданому в Римі в 1817 році Джованні Скуделларі. Вірогідно, що даний твір виконаний у 1816 році. Художник представляє вуличну сцену, де посеред майдану актор демонструє публіці «чарівний ліхтар», або фантаскоп, який виглядає як велика скриня з вежичкою. Актор піднімає верхню частину скрині, щоб освітити картинку всередині. Публіка уважно дивиться крізь бічні отвори скрині. Поруч з актором його дружина, яка акомпанує на шарманці, і їхній маленький син, який відверто сумує. Гравюра розмальована яскравими акварельними фарбами, в яких домінують червоний, синій, жовтий та зелений кольори. У 1844 році вийшов альбом з 27-ма гравюрами Бартоломео Пінеллі, в який увійшли вибрані сцени карнавалу, ігор, дійств, вуличні сцени – туди увійшла й дана гравюра.
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора – Pinelli f. [fecit]. У центрі на відбитку під зображенням – назва твору La Lanterna Magica. Вгорі справа на відбитку над зображенням – № 9.