Колекція

Будка Бураттіно у Римі

Бартоломео Пінеллі

  • Будка Бураттіно у Римі 2
  • Будка Бураттіно у Римі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1708
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Будка Бураттіно у Римі
Назва мовою оригіналу
Il Casotto dei Burattini in Roma
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.3 x 16.3
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Вперше роботу під назвою Il Casotto dei Burattini in Roma Б. Пінеллі виконав для альбому Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi, виданому в 1809 році. Це була багатофігурна композиція, де перед широкою площею стояв натовп людей перед будкою лялькового міні-театру. Серед глядачів були шляхтичі, ченці, жінки, діти і, навіть, один подорожній на віслюкові. На дальньому плані художник зобразив високі кам’яниці, над дахами яких справа проглядається купол собору Святого Петра. В дещо іншому варіанті, вже без куполу собору, але при великому натовпі з ченцями і шляхтичами, на меншій площі, гравюра Пінеллі відома з 1816 року. Дана гравюра з простішою композицією, в якій обмаль архітектурних елементів, а серед глядачів переважають простолюдини, була опублікована в альбомі Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte, виданому в Римі в 1817 році Джованні Скуделларі. Вірогідно, що даний твір виконаний у 1816 році. Художник представляє вуличну сцену, де посеред майдану стоїть будка Бураттіно, з якої визирає популярний ляльковий персонаж. Біля будки в основному жінки та діти. Гравюра розмальована яскравими акварельними фарбами, в яких домінують червоний, синій, жовтий та зелений кольори. У 1844 році вийшов альбом з 27-ма гравюрами Бартоломео Пінеллі, в який увійшли вибрані сцени карнавалу, ігор, дійств, вуличні сцени – туди увійшла й дана гравюра.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора – Pinelli f. [fecit]. У центрі на відбитку під зображенням – назва твору Il Casotto dei Burattini in Roma. Вгорі справа на відбитку в рамках зображення – № 10.