Колекція

Продавець випічки, що зветься зеппола, у Неаполі

Бартоломео Пінеллі

  • Продавець випічки, що зветься зеппола, у Неаполі 2
  • Продавець випічки, що зветься зеппола, у Неаполі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1748
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Продавець випічки, що зветься зеппола, у Неаполі
Назва мовою оригіналу
Venditore di Paste, dette Zeppole, in Napoli
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Перший варіант гравюри не з’ясовано. Правдоподібно, львівський варіант походить з 1816 року. Робота з неаполітанської серії. Як і чимало інших композицій, в яких зображені торговці Неаполя, зображена сцена відбувається на тій самій площі, поруч з храмом. Вірогідно, це Базиліка Матері Божої Саніти (Basilica di Santa Maria della Sanità), розташована на північ від центру міста у кварталах Саніти. Звідси добре видно Везувій – вдалині справа. В центрі композиції, на передньому плані, молодий продавець розмовляє з хлопцем, піднявши руку з ріжком і вказуючи на стіл, де лежить великий пакет з випічкою, яку дівчинка – помічниця торговця – формує у печиво-зепполу. Легкий, простий одяг неаполітанських простолюдинів художник акцентує яскравою аквареллю: це червоні жилети молодого продавця та хлопця, їхні сині та жовті штани до колін, рожева довга спідниця та голубий фартук дівчини. Юнак-торговець, як і хлопець, стоїть босоніж на розпеченій сонцем кам’яній терасі; на голові в нього чорний капелюх, прикрашений квіткою. У дівчини волосся перев’язане білою хусткою, на ногах сандалії. Тло композиції – споруди та небо з Везувієм – у розмитих вохристо-рожевих та світло-голубих тонах. Саніта (Rione Sanità – Health Neighbourhood) – густонаселені квартали в районі Stella на півночі від центру Неаполя. Зараз вони заповнені невеликими вуличними ринками, де продають продукти та одяг; тут також розташовані магазини морозива та прості тратторії. Зеппола (Zeppola) – традиційна неаполітанська випічка, в якій круглу оладку заправляють кремом, або медом.
Надписи та символи
Зліва внизу підпис автора: Pinelli f. [fecit]. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Venditore di Paste, dette Zeppole, in Napoli. Вгорі справа на відбитку над рамкою зображення – № 39.