Колекція

Продавець горіхів, що звуться антріте, у Неаполі

Бартоломео Пінеллі

  • Продавець горіхів, що звуться антріте, у Неаполі 2
  • Продавець горіхів, що звуться антріте, у Неаполі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1749
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Продавець горіхів, що звуться антріте, у Неаполі
Назва мовою оригіналу
Venditore di Nocchie, dette Antrite, in Napoli
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з неаполітанської серії. Перший з відомих варіантів гравюри походить з 1814 року. Композиція, ідентична до «львівської», але представлена у квадратній рамці, відома з альбому Raccolta di 50 costumi li più interressanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli (Зібрання 50-ти найцікавіших живописних костюмів з міст, місцевостей та сіл різних провінцій Неаполітанського королівства), виданому в Римі 1814 року (гравюри вже у прямокутних рамках повторювались у римських виданнях альбому 1816 та 1817 рр.). На першому плані в центрі стоїть продавець – довговолосий юнак; широким ножем він відрізає для дівчинки китицю з в’язки горіхів, що звисають з гілки на високій палиці. Юнак одягнений у помаранчеву куртку та жовті штани до колін, білі панчохи, на ногах – чорні черевики з накладками, на голові – чорний капелюх, на поясі – гаманець. Дівчинка, що стоїть, простягнувши руку до горіхів, справа від нього, вбрана у неаполітанську жовто-блакитну камізельку та малинову спідницю, на ногах у неї сандалі. Її супутник – молодий хлопець – сидить босоніж на землі, осторонь зліва, споглядаючи на дію. Він у червоному жилеті, вбраному поверх білої сорочки, коротких синіх споднях. На другому плані зліва, перед рядом дерев із розлогими кронами, зображений храм базилікального типу з куполом та вежею. На дальньому плані синіє верх Везувія. Вірогідно, юнак продає ліщину, яку культивували в Кампанії з римських часів, але особливого розповсюдження вона набула за часів правління Бурбонів (XVIII–XIX ст.).
Надписи та символи
Зліва внизу підпис автора: курсивом Pinelli fe [fecit] та дата – 1816. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Venditore di Nocchie, dette Antrite, in Napoli. Вгорі справа на відбитку над рамкою зображення – № 40.