Колекція

Римська сальтарелла

Бартоломео Пінеллі

  • Римська сальтарелла 2
  • Римська сальтарелла 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1697
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Римська сальтарелла
Назва мовою оригіналу
Saltarello Romano
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.3 x 16.1
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Варіант однієї з найвідоміших композицій Пінеллі з альбомів Raccolta (1809) та Nuova Raccolta (1816). На відміну від більшості репродукованих гравюр у львівській композиції відсутній фрагмент акведука та представлено більшу кількість жінок-глядачок зліва (четверо замість двох). Подібний варіант гравюри (але не розфарбованої аквареллю) зберігається у бібліотеці Hamburger Kunsthalle з Nuova Raccolta, виданої Джованні Скуделарі (Giovanni Scudelari) у Римі в 1817 році. Сальтарелла (сальтарелло) – стародавній бальний танець, що в кінці XVIII ст. відродився в Італії як народний. Швидкий і експресивний. Виконується однією парою. На гравюрі Б. Пінеллі пара зображена в центрі: кавалер танцює і водночас грає на лютні, дама демонструє «па», піднявши рукою драперію сукні. Справа з-під муру на танцюючих уважно дивляться чоловік та жінка з дитиною. Зліва, на тлі крони розлогого дерева, стоїть група жінок-танцюристок. Гравюра яскраво розфарбована аквареллю – синіми, жовтими, червоними, зеленими кольорами.
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора – Pinelli f. [fecit]. У центрі на відбитку під зображенням – назва твору Saltarello Romano. Вгорі справа на відбитку над зображенням – № 1.