Колекція

Продавець каштанів у Неаполі

Бартоломео Пінеллі

  • Продавець каштанів у Неаполі 2
  • Продавець каштанів у Неаполі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1704
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Продавець каштанів у Неаполі
Назва мовою оригіналу
Penditore di Castagne dette Verole
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16.1
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Вірогідно, твір походить з 1816 року, і поміщений в альбом під назвою Raccolta di 50 costumi li più interessanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli (Зібрання 50-ти найцікавіших живописних костюмів з міст, місцевостей та сіл різних провінцій Неаполітанського королівства), виданий у Римі в 1817 році Джованні Скуделларі. Б. Пінеллі неодноразово повторює цю композицію у різних варіантах. Дуже близька до неї гравюра «Продавець сорбету (щербету)», відома пізніше як літографія. На передньому плані представлені характерні для авторcького виконання персонажі – яскраві постаті неаполітанців. Це юнак, що висипає засмажені каштани до хустки дівчини. Поруч стоїть її мати, яка простягає вперед до продавця руку, очевидно з монетою, щоб розрахуватися з ним. Дія відбувається на одній із площ Неаполя, між сакральних споруд, на тлі Везувію, верх якого майорить вдалині. У колористиці автор використовує яскраві фарби (одяг персонажів) та приглушені вохристі та блакитні тони при виконанні другого та дальнього планів.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора – Pinelli f. [ficit]. У центрі під зображенням – назва твору Penditore di Castagne dette Verole, in Napoli. Вгорі справа на відбитку над зображенням – № 8.