Колекція

Пралі з Тіволі

Бартоломео Пінеллі

  • Пралі з Тіволі 2
  • Пралі з Тіволі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1736
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Пралі з Тіволі
Назва мовою оригіналу
Lavatrici di Tivoli
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.5 x 16.5
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Робота з римської серії. Вперше розмальована акварелями гравюра з такою назвою, але цілком інша в композиційному плані, була поміщена в альбом Costume popolare tratto dalla "Nuova Raccolta di cinquanta motivi pittoreschi e costumi di Roma", виданий у Римі в 1810 році. Близьку до «львівської» композицію Пінеллі представив у 1815 році. Вона була поміщена в альбом Nuova Raccolta di cinquanta Costumi Pittoreschi incisi all' acquaforte da Bartolomeo Pinelli Romano, Nicola de Antoni impresse, Ignazio Pavon Offre e Dedica, Roma 1816. Там сцена відбувається на тлі фрагментів давньої архітектури. Варіант, аналогічний «львівському», але не розфарбований, вперше опублікований в альбомі Nuova Raccolta di 50 costumi li più interessanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli, виданому в Римі у 1817 році Джованні Скуделларі. У повністю зміненому від «львівського» варіанті гравюра Lavatrici di Tivoli була видана в альбомі Карла Людвіґа Фроммеля (Karl Ludwig Frommel) зі 103 гравюр під назвою Pittoreskes Italien у Ляйпціґу в 1840 році. Першопланована композиція, в якій зображені троє молодих жінок, що перуть білизну в кам’яному резервуарі, розміщеному під стовбуром могутнього дерева на узвишші. До праль підійшов парубок, гарно вбраний, у широкому чорному капелюсі, з перекинутим через плече синім плащем. Дві пралі зустрілися з ним поглядами, третя продовжує займатися своєю справою. Жіночі фігури акцентовані насиченими, яскравими кольорами одягу – червоним, синім, жовтим. Тло (ліс на схилі гори ) у приглушеній голубо-зеленій гамі. Тіволі – давній Тібур, завойований Римом у IV ст. до н.е. Знаходиться на північному заході від Риму. Місто розбудовували в епоху Ренесансу стараннями римських пап. Давня забудова була пошкоджена під час бомбардування альянтами у 1944 р.
Надписи та символи
Внизу по центру підпис автора курсивом: Pinelli та дата – 1816. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Lavatrici di Tivoli. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 32.