Колекція

Мікелетті. Костюми Неаполітанського королівства

Бартоломео Пінеллі

  • Мікелетті. Костюми Неаполітанського королівства 2
  • Мікелетті. Костюми Неаполітанського королівства 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1757
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Мікелетті. Костюми Неаполітанського королівства
Назва мовою оригіналу
Micheletti – Costumi del Regno di Napoli
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Композиція з неаполітанської серії. Вперше образ Мікелетто – неаполітанського вояка часів правління ставлеників Наполеона Жозефа Бонапарта, а пізніше Йоахіма Мюрата (1806–1815) – Пінеллі показав в акварелі у 1807 році. Композицію, в якій молода неаполітанка вказує шлях двом воякам, Б. Пінеллі представив у 1809 році, опублікувавши її як чорно-білу гравюру в альбомі Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi. Другий варіант, майже ідентичний «львівському», відомий з альбому Costumi dei Regno di Napoli з 1815 року, а також з Nuova Raccolta di 50 costumi pittoreschi 1816 року видання. «Львівський» варіант повністю повторений у чорно-білій гравюрі в альбомі 1817 року. В композиції показаний момент зустрічі молодої горянки з двома вояками, що стоять біля проходу між потужними каменями-валунами та деревами, очевидно, охороняючи шлях. Вони стоять, спершись на фузеї, у військовій формі з патронтажами і пістолетами на поясі. На голові в одного з них циліндр, у другого – двокутка (bicorne) з червоним помпоном, але без триколірної кокарди. На ногах у них високі чоботи. Дівчина сміливо і відкрито дивиться на військових. Вона вбрана у традиційний, але скромний одяг – світлу сорочку з жовто-голубим фартухом, малинову спідницю. На ногах в неї традиційні чочо. В лівій руці вона тримає кошик, прикритий зеленню, – вірогідно, вона йде до церкви святити паску. Одяг фігур виконаний у яскравих насичених кольорах: червоних, синіх, жовтих. Дерева і валуни – у темних брунатних та зелених кольорах. Дальнє тло з гірським хребтом та зеленню дерев у розмитих голубо-зелених тонах. Мікелетто (Micheletto) – народна назва вояка неаполітанської армії часів сателітної Наполеону неаполітанської держави (1806–1815). Після повернення влади Бурбонам (1816 р.) назва і форма вояків, очевидно, не змінилася.
Надписи та символи
Внизу зліва на камені композиції підпис автора Pinelli і дата – 1816; внизу справа від центру ще один підпис автора: Pinelli f. [fecit]. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Micheletti – Costumi del Regno di Napoli. Вгорі справа на відбитку над рамкою зображення – № 46.