Колекція

Гра в боччe у Римі

Бартоломео Пінеллі

  • Гра в боччe у Римі 2
  • Гра в боччe у Римі 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1712
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Гра в боччe у Римі
Назва мовою оригіналу
Il Giuoco di boccia, in Roma
Дата створення
1810-ті
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10 x 16
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Вперше роботу під назвою Il Giuoco di boccia, in Roma Б. Пінеллі виконав для альбому Raccolta di cinquanta costumi pittoreschi (Collection of fifty picturesque costumes engraved in strong water), виданому в 1809 році. Гравці у боччо (кулі) представлені там на тлі фрагментів руїн стародавнього Риму. Ця композиція була опублікована пізніше, у 1840 року в Лейпцігу в альбомі Pittoreskes Italien. У спрощеному варіанті (без архітектурного тла і меншою кількістю гравців), представленому, зокрема, у львівській колекції, гравюра Пінеллі відома з 1816 року. Опублікована в альбомі Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte, виданому в Римі в 1817 році. Композиція з серії римських розваг. Перед мурованою стіною п’ятеро юнаків захоплені грою у боччe. Один з них щойно спрямував кам’яну кулю у напрямку іншої, але вона так і не досягла результату. Суперник в центрі вказує на це, інші уважно дивляться. На відміну від багатофігурного першовзору дана композиція легка, динамічна. Гравюра розмальована яскравими акварельними фарбами, в яких домінують червоний, синій та зелений кольори. Боччe (boccia, bocce, eng. – to bowl) – традиційна італійська гра з важкими кулями, відома ще з давньоримських часів. У ХІХ ст. розповсюджена італійськими емігрантами в Америці та Австралії.
Надписи та символи
Внизу зліва підпис автора– Pinelli f. [fecit]. В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Il Giuoco di boccia, in Roma. Вгорі справа на відбитку, над рамкою зображення – № 12.