Колекція

Продавець напоїв (акваджоло) у місті Неаполь

Бартоломео Пінеллі

  • Продавець напоїв (акваджоло) у місті Неаполь 2
  • Продавець напоїв (акваджоло) у місті Неаполь 3
Основна інформація
ID
Г-IV-1742
Автор
Бартоломео Пінеллі
Назва
Продавець напоїв (акваджоло) у місті Неаполь
Назва мовою оригіналу
Acquajolo, nella Città di Napoli
Дата створення
1816
Техніка
офорт акварель
Матеріал
папір
Розміри (висота x ширина, см)
10.3 x 16.3
Інформація про автора
Автор
Бартоломео Пінеллі
Автор мовою оригіналу
Bartolomeo Pinelli
Роки життя
1781–1835
Країна
Італія
Біографія
Бартоломео Пінеллі (1781, Рим – 1835, там само). Італійський рисувальник, гравер, скульптор. Син кераміста Дж. Б. Пінеллі. Народився в районі Трастевере (за Тибром). Вуличні зарисовки цього західного передмістя Риму пізніше неодноразово з’являються в його графічних творах. Вчився в Болоньї, пізніше в Академії Св. Луки в Римі. Відвідував Академію Феліче Джані (Felice Giani), художника класичного напрямку, від якого успадкував манеру рисунку. На початку ХІХ ст. звертається до гравюр епохи Відродження (зокрема, до творів Маркантоніо Раймонді), переводячи свої рисунки в офорти та літографії. У 1809 році Пінеллі створює свою першу серію офортів, розмальованих аквареллю – «Зібрання 50-ти живописних костюмів» (Raccola di cinquanta costumi pittoreschi). Альбом перевидавався у 1814 та 1815 рр. У 1816 році вийшла нова версія альбому – Nuova Raccolta di Cinquanta costumi pittoreschi incisi di acqua forte. Більшість львівських гравюр – з саме цієї серії. Основна тема творчості художника – жанрові сцени (Costumi), побачені ним у Римі, Неаполі, місцевостях провінцій Абруццо і Молізе. Гравюри Пінеллі мають не тільки художню вартість, але й несуть важливу етнографічну інформацію. У 1820–30-х рр. художник створив рисунки та гравюри до поем Торквато Тассо (1827–1829), роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» (1834). Одна з відомих серій рисунків Пінеллі – «Сім пагорбів Риму» (1827–1830). Твори художника зберігаються в багатьох італійських музеях, а також у збірках інших країн.
Опис роботи
Композиція з неаполітанської серії. У чорно-білому варіанті гравюра відома з альбому Raccolta di 50 costumi li più interessanti delle città, terre e paesi in provincie diverse del Regno di Napoli (Collection of 50 most interesting picturesque costumes from cities, towns and villages of different provinces of the Kingdom of Naples), виданому в Римі в 1816 р. На передньому плані зображені високий юнак – продавець джерельної води – та дівчина. Він розливає для неї воду з металевої фляги до келиху, а вона стоїть поруч, тримаючи в руці трубку для води, з цитриною і дивиться, оцінюючи молодого продавця. Обидва персонажі вбрані у типовий одяг неаполітанців. Юнак у білій сорочці, червоній камізельці, коротких (до колін) синіх споднях, білих панчохах та чорних черевичках з накладками. На голові в нього чорний капелюх, прикрашений вгорі гілочкою з листям, на шиї – жовта, зав’язана ґудзом краватка. На поясі продавця коробочка (вірогідно, з цитриною, або ягодами), в руках – фляга та келішки для води. Молода дівчина вбрана у білу сукню, з жовтим фартухом, довгу спідницю з рожевою облямівкою та квітчастими візерунками. На голові – хустка, зав’язана ґудзом на потилиці, на ногах легкі червоні капці. Під рукою в неї округлий тюк (можливо, в ньому міститься якась білизна, або одяг). Дія відбувається на міській площі, між мурованими будівлями Неаполя, легко промальованими вохристими, ніби просякнутими південним сонцем тонами. Акваджоло (Acquajolo) – вуличний торговець, або кіоскер, що продавав у Неаполі джерельну воду з гір між Кастелямарре ді Стабіа (Castelammare di Stabia) та Салерно (Salerno), що неподалік, на півдні від Неаполя. У джерельну воду, яку продавець тримав холодною у металевій флязі, додавався цитриновий сік, або ягоди. Акваджоло – характерний персонаж на вулицях Неаполя у ХІХ столітті.
Надписи та символи
Внизу справа підпис автора курсивом: Pinelli, дата – 1816 та місце виконання роботи – Roma (нерозбірливо). В центрі на відбитку під зображенням – назва твору Acquajolo, nella Città di Napoli. Вгорі справа на відбитку над рамкою зображення – № 35.